Pangó visszér

A visszeres betegség kialakulásához több tényező is hozzájárulhat. Ilyenek a veleszületettet hajlam, az ana-tómiai okok, valamint egyéb társuló betegség ek jelenléte. Visszeres betegség a jól ismert alsó végtagi visszeresség, az aranyér betegség, a nyelőcső visszeresség — ez ma Magyarországon a magas alkoholfogyasztás következtében kialakuló májzsugorodás egyik fontos, akár halálhoz vezető következménye — és nem utolsó sorban a herevisszeresség.
Hogy pangó visszér a herevisszeresség problémáját és annak következményét, pangó visszér át néhány élettani-anatómiai tényt.
A here optimális működésének alapfeltétele — többek között folsav visszér ellen a megfelelő hőmérséklet, amely 2 °C-al alacsonyabb a testhőmérsékletnél. A herezacskóban a here így valamivel távolabb van a test melegebb részeitől.
Ugyanakkor, ha alacsonyabb hőmérsékletű közeg éri a herét, a herezacskó összezsugorodik és felhúzódik a test melegebb részeihez. A pangó visszér rendkívül fontos feltétel az optimális vérátáramlás, megfelelő oxigén- és tápanyag-ellátottság.
- Visszér diagnózis kód
- A visszeresség öt leggyakoribb tünete
- Kósa Éva, angiológus Különösen a nőket és az álló foglalkozásúakat érinti a visszérbetegség, amely nyáron még kellemetlenebb tüneteket okozhat.
- Készüljenek a melegre a visszér-betegek!
- A visszérbetegség
- Sport visszérműtét helyett? - Oxygen Medical
- Hirdetés Kitágult vénák a melegben A visszeres panaszok jellemzően nyáron nagyobb mértéket öltenek, hiszen a hőség miatt az erek még inkább kitágulnak, a keringés lelassul és pangás következik be.
- A hangszalagok visszér
Ez csak kielégítő helyi vérkeringés révén valósulhat meg. A herevisszeresség kialakulásában szerepet pangó visszér a vénafalak gyengesége, illetve — veleszületett okok miatt — a vénabillentyűk elégtelen működése, tartós szék-rekedéses állapot, illetve az az anatómiai tény, hogy a bal oldali herevisszér majdnem merőlegesen ömlik bele egy nagyobb visszérbe, amely így akadályozhatja a vér elfolyását. Sajnos daganatos megbetegedések révén is kialakulhat herevisszeresség.
A betegség azért vezethet meddőséghez, mert a herét egy kitágult, nagyobb térfogatú vénás hálózat veszi körül, amelyben a pangó vér egyrészt emeli a helyi hőmérsékletet, másrészt ez a pangás csökkent oxigénellátottságot jelent. Mindezek a spermiumképződés károsodásához vezethetnek. A betegség leginkább magas, sovány férfiakban jelentkezik, elsősorban a bal oldalon.
Ha jobb oldalon észlelhető, az sajnos felvetheti a vesetumor gyanúját. Álló helyzetben a herezacskóban gilisztaszerűen tapintható a kitágult vénás hálózat, melyet esetleg húzó jellegű fájdalom kísérhet.
Fekvő helyzetben a kitágult visszerek kiürülhetnek, megkisebbedhetnek.
Ezen tünetek jelentkezésekor érdemes felkeresni urológus szakorvost, hiszen a betegség gyógyítható. A terápia vagy műtéti: a visszeres fonat lekötése, kiirtása; vagy a kitágult vénák eltömeszelése embolisatiojaesetleg steril gyulladással elért elzárása sclerotizálása.